Pióro wieczne - co musisz wiedzieć

image

 

"Siedzieć przy swoim stole w słoneczny poranek, z czterema czystymi godzinami nieprzerwanego bezpieczeństwa, mnóstwem ładnego białego papieru i [wiecznym] piórem - to jest prawdziwe szczęście". -Winston Churchill

Odpoczynek od klikania na klawiaturze w celu ręcznego wypisania czegoś - notatki z podziękowaniami, wpisu do dziennika, strony z kopią - to wyjątkowo przyjemna czynność.

I jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby zwiększyć tę przyjemność i poczucie rytuału.

Jednym z nich jest zastosowanie przyborów do pisania do przystojnego dziennika lub wysokiej jakości papeterii.

Innym jest doskonalenie pisma odręcznego.

A potem używa się wiecznego pióra.

Odłożenie na bok swojego długopisu i zabranie wiecznego pióra przypomina przejście od golenia maszynką z wkładem do golenia do użycia maszynki zabezpieczającej lub prostej. Charakter narzędzia wymaga więcej umiejętności i uwagi z twojej strony, ale doświadczenie jest bogatsze, a rezultat ostrzejszy.

Jeśli zawsze chciałeś zobaczyć, jak to jest dosłownie uzyskać przepływ atramentu, ten artykuł oferuje dostępny podkład na podstawie podstaw, które musisz wiedzieć, aby zacząć.

Podczas gdy najwcześniejsza wzmianka o piórze wiecznym pochodzi z X wieku, wieczne pióra, jakie znamy dzisiaj, istniały dopiero pod koniec XIX wieku. W 1884 roku Amerykanin Lewis Waterman opatentował pierwszy praktyczny model po tym, jak podobno umowa sprzedaży została zrujnowana przez nieszczelnego prekursora. Przed wersją Watermana pióra wieczne były nękane rozlanym tuszem i plamami, były niewiarygodne i niewygodne.

Główny problem wcześniejszych piór wiecznych skupionych na przepływie powietrza - nie było go wystarczająco dużo. Pióra wieczne działają poprzez zarządzanie szybkością przepływu atramentu przez pióro. Gdy pióro jest trzymane pod kątem prostym, atrament ze zbiornika jest przyciągany grawitacyjnie w dół i w kontrolowany sposób przechodzi przez podawanie i wkład. Jeśli do zbiornika nie zostanie doprowadzone powietrze w celu wymiany atramentu w trakcie jego używania, wytworzy się próżnia, która zatrzyma przepływ atramentu.

Ilustracja wiecznego pióra. 

Waterman rozwiązał ten problem przepływu powietrza poprzez wycięcie serii trzech szczelin w zasilaniu pióra. W ten sposób powstał mechanizm kapilarny, który działał poprzez wciąganie tuszu do tych małych kanałów w tym samym czasie, gdy powietrze wracało nad szczelinami i wchodziło do zbiornika. Narodziło się nowoczesne pióro wieczne.

Chociaż innowacja firmy Waterman sprawiła, że pióra wieczne stały się znacznie bardziej efektywne i wygodne w pisaniu, napełnianie pióra pozostało nieporządaną i nudną sprawą. Trzeba było odkręcić kawałek beczki i użyć kropli do napełniania zbiornika kropla po kropli. Na przełomie XIX i XX wieku firmy zaczęły wprowadzać zbiorniczki samonapełniające, które pozwalały użytkownikom wkładać stalówkę do butelki z tuszem i napełniać zbiorniczek poprzez pociągnięcie dźwigni lub przekręcenie lufy.

Pomimo wprowadzenia długopisu na początku XIX wieku, wieczne pióra utrzymały swoją dominację jako narzędzie do pisania aż do połowy wieku. Dopiero w latach 60-tych, kiedy to niezawodność pióra kulkowego wzrosła, a jego cena spadła, wieczne pióra rozpoczęły swój długi i stały spadek sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Podczas gdy są one nadal szeroko stosowane przez uczniów w prywatnych szkołach w Anglii i reszcie Europy, w Ameryce pióro wieczne jest w dużej mierze postrzegane jako bardziej element kolekcjonerski, symbol statusu, lub centrum zainteresowania hobby twee. Jednak dzięki możliwości podłączenia entuzjastów do Internetu, wieczne pióro widziało w Stanach Zjednoczonych coś z odrodzenia. Dziś można znaleźć niezliczone fora i blogi poświęcone cnotom tego klasycznego instrumentu piśmienniczego.

Dlaczego warto pisać za pomocą pióra wiecznego

Myślisz, że może zechcesz rozgałęzić się od swojego punktu balowego? Oto kilka powodów, by spróbować piór wiecznych:

Czuje się lepiej. Ponieważ nie musisz naciskać tak mocno jak długopisem, pisanie wieczną odmianą jest o wiele łatwiejsze w ręku. Pozwala to na dłuższe pisanie bez zmęczenia. Łatwiej jest dostać się w strumień, gdy używasz czegoś, co naprawdę płynie.

To jest lepsze dla środowiska. Piórem kulkowym, gdy zużyjesz cały tusz, wyrzucasz go do kosza. Chociaż możesz kupić jednorazowe wieczne pióra, większość z nich nie jest przeznaczona do wyrzucenia. Kiedy skończy ci się tusz, po prostu napełnij zbiornik i wracasz do pracy.

Człowiek używający wiecznego pióra do pisania w rogu papieru. 

Bardziej ekonomiczne na dłuższą metę. Nie chcę myśleć o tym, ile pieniędzy wyrzuciłem lub straciłem w postaci na wpół zużytych długopisów. Ze względu na ich jednorazowy charakter, jestem z nimi dość nieostrożny. Jeśli je stracę, mogę kupić całą nową paczkę.

Jest coś w wiecznym piórze, co inspiruje cię do zajmowania się nim. Wysokie ceny niektórych modeli z pewnością mają z tym coś wspólnego. Ale tradycja wiecznego pióra zapewnia aurę ponadczasowości i trwałości, która zachęca właściciela do jego ochrony; może nawet stać się rodzinną pamiątką.

W rezultacie, poza początkową inwestycją w pióro, jedynym powtarzalnym wydatkiem, jaki narosną, jest po prostu kupowanie co jakiś czas większej ilości tuszu. W związku z tym na dłuższą metę oszczędzasz pieniądze za pomocą wiecznego pióra w porównaniu z piórem kulkowym.

To sprawia, że krzywe pismo odręczne wygląda lepiej. Oprócz zmniejszenia zmęczenia, lekki dotyk i płynne ruchy dłoni, które są wymagane przez wieczne pióro, sprawiają, że Twoje pismo wygląda lepiej.

To sprawia, że czujesz się jak sir. Przyznam się - jednym z apeli o pisanie piórem wiecznym jest to, że sprawia, że czujesz się po prostu niesamowicie. Jest coś w pisaniu za pomocą tego samego narzędzia, którego używali Teddy Roosevelt i Winston Churchill, co sprawia, że czujesz się jak prawdziwy dżentelmen i uczony.

Anatomia pióra wiecznego

Konstrukcja pióra wiecznego jest wyrafinowanie prosta. Składa się ono z trzech głównych części: stalówki, podajnika i systemu napełniania.


Stalówki pióra wiecznego.
Zwróć uwagę na szczelinę w środku i otwór do oddychania.

Stalówka to metalowa końcówka pióra wiecznego, która dotyka papieru. Wczesne stalówki do piór wiecznych zostały wykonane ze złota ze względu na ich elastyczność i odporność na korozję. Jednak większość nowoczesnych wkładów jest wykonana ze stali nierdzewnej lub stopów złota ze względu na ich wytrzymałość i trwałość.

Jeśli stalówka jest wykonana z czystego złota, zwykle jest zaopatrzona w wytrzymały metal, taki jak iryd lub jakiś metal z rodziny platynowców. Stalowe stalówki mają już twardą końcówkę, więc nie ma potrzeby przewracania ich innym metalem.

Wzdłuż środka stalówki znajduje się małe rozcięcie, które pomaga w ściągnięciu tuszu z końcówki poprzez wspomnianą wcześniej akcję kapilarną. W górnej części stalówki znajduje się również otwór w kształcie "otworu do oddychania", który pomaga w doprowadzeniu powietrza z powrotem do zbiornika, aby zapobiec powstaniu próżni. Otwór w odpowietrzniku służy również do celów konstrukcyjnych, działając jako punkt odciążania, który pomaga zapobiegać pękaniu stalówki przy powtarzającym się zginaniu, które ma miejsce podczas użytkowania.

Stalówki są dostępne w różnych kształtach i klasach końcówek. Trzy podstawowe kształty są okrągłe, czopowe i kursywą. Okrągły jest najczęściej spotykanym kształtem i zapewnia dość jednolitą linię na papierze. Stalówki w kształcie czopka i pochylone są zwykle stosowane w kaligrafii.

Stopnie stalówki oznaczają rozmiar końcówki. Istnieje pięć podstawowych gatunków: extra fine (XF), fine (F), medium (M), broad (B) i double broad (BB). Najczęściej spotykane gatunki wkładów to: delikatny i ekstra delikatny.

Karma z wiecznego pióra.

Karma jest kawałkiem czarnego plastiku (lub ebonitu na zabytkowych długopisach), który trzyma się dna stalówki. Może na to nie wyglądać, ale pasza jest najważniejszą częścią pióra wiecznego. Zapewnia on drogę, którą tusz przemieszcza się ze zbiornika do stalówki, a powietrze wypełnia zbiornik.

Odkąd Waterman opatentował swój projekt paszy w 1884 roku, twórcy pióra starają się tworzyć lepsze i wydajniejsze pasze. W 1941 roku firma Parker wprowadziła jedną z najbardziej znaczących ulepszeń poprzez dodanie do paszy "kolektora". Na nowoczesnych piórach wiecznych, kolektor to widoczny zestaw rowków lub płetw tuż pod stalówką. Kolektor działa jak drugi zbiornik i utrzymuje stalówkę w dobrym stanie, jednocześnie zapobiegając wypływowi zbyt dużej ilości atramentu na raz.

Zbiornik lub systemy napełniające
Zbiornik jest wgłębieniem w piórze wiecznym, w którym znajduje się atrament. W tej części pojawiło się najwięcej innowacji w trakcie ewolucji pióra. Możemy poświęcić cały artykuł różnym typom zbiorników i systemów napełniania, które można znaleźć na zabytkowych piórach wiecznych, ale dla celów tego artykułu, będziemy się trzymać tych najbardziej powszechnych, które można znaleźć w nowoczesnych modelach:

Pojemnik z tuszem do piór wiecznych. 

Nabój. Jest to obecnie najbardziej rozpowszechniony typ zbiornika w piwnicach wiecznych. Wkład to mała, szczelna, jednorazowa plastikowa rurka, w której przechowywany jest tusz do piór wiecznych. Gdy skończy się atrament, wystarczy wyjąć stary wkład i włożyć nowy. Główną zaletą pojemników z wkładem jest wygoda. Minusem jest to, że często trzeba polegać na wkładach wykonanych dla danego pióra. W związku z tym, Państwa wybór tuszu będzie bardziej ograniczony. Jest też czynnik kosztowy. Podczas gdy wkłady nie są zbyt drogie, samodzielne napełnianie pióra może na dłuższą metę zaoszczędzić pieniądze.

Wkład wiecznego pióra. 

Konwerter. Jeśli nie podoba Ci się pomysł zakupu nowych wkładów za każdym razem, gdy zabraknie tuszu, rozważ zakup konwertera wkładów do Twojego pióra wiecznego. Konwerter wkładów wygląda bardzo podobnie do wkładu i pasuje do większości piór z wkładami, ale posiada mechanizm napełniania, który pozwala uzupełnić go atramentem za każdym razem, gdy skończy się tusz. Minusem jest to, że otwierasz się na różne atramenty do użycia, minusem jest wygoda; chociaż nie jest trudno napełnić konwerter wkładów, to z pewnością jest to większy kłopot niż po prostu wyrzucić stary wkład i zainstalować nowy. Oto jak napełnić konwerter kartridżowy.

Tłok. Ten system napełniania opiera się na mechanizmie ślimakowym, który wciąga tłok w górę beczki, zasysając farbę przez stalówkę i do zbiornika. Jest to w zasadzie wbudowany przetwornik. Jedynym minusem (jeśli można to nazwać minusem) pióra z tłokowym mechanizmem napełniania jest to, że nigdy nie będziesz mógł używać z nim wkładów. Za każdym razem trzeba go napełniać ręcznie. Oto jak można napełnić pióro tłokowe.