Wybór odpowiedniego kalkulatora do szkolnej matematyki

image

Jaki kalkulator powinieneś kupić? Kompletny poradnik jak wybrać odpowiedni kalkulator do szkolnej matematyki.

Jako nauczyciel i korepetytor najczęściej zadawane mi jest pytanie o to, jaki kalkulator kupić do nauki matematyki w szkole. Tutaj udzielę krótkiej i dłuższej odpowiedzi - moja krótka odpowiedź brzmi:

do 13/14 roku życia - Casio fx-85GTX
Matematycy wyższego szczebla i inni matematycy mogą myśleć o posiadaniu również kalkulatora graficznego, takiego jak Casio fx-CG50, ale są one drogie i absolutnie nie są konieczne.
Uczniowie i rodzice często martwią się o to, które kalkulatory są dozwolone na egzaminach, a każdy kalkulator na tej stronie jest dozwolony we wszystkich brytyjskich egzaminach GCSE, IGCSE i A-level. Tak, nawet kalkulator graficzny jest technicznie dozwolony na egzaminach GCSE (chociaż na tym poziomie naprawdę nie są one potrzebne!).

A teraz moja nieco dłuższa odpowiedź - poniżej przedstawiam kilka dodatkowych informacji o każdym z tych kalkulatorów i pomagam wybrać idealny kalkulator do nauki. (Ten post nie jest sponsorowany przez nikogo, ale proszę kliknąć na mój link partnerski, jeśli to pomogło Ci podjąć decyzję!)

JJest to ładny kalkulator naukowy na poziomie podstawowym i najtańsza opcja, która teoretycznie pomoże Ci przejść przez matematykę szkolną. Pozwala on ładnie radzić sobie z ułamkami i dobrze radzi sobie z takimi rzeczami jak faktoryzacja pierwszorzędna i powtarzalne dziesiątki. Ponieważ nie posiada on tak wielu funkcji jak bardziej zaawansowane kalkulatory, jest łatwy w użyciu dla młodszych dzieci, ale oznacza to, że brakuje mu kilku funkcji, które mogą być pomocne w egzaminach GCSE i IGCSE.

Największą wadą tego kalkulatora w porównaniu do FX-991 jest to, że nie posiada on solwera równań. Pozwala to na łatwe sprawdzanie odpowiedzi na pytania o równania równoczesne i kwadratowe na egzaminie. Ponadto, jeśli nawet rozważasz zrobienie A-level, równie dobrze możesz dostać FX-991 zamiast niego. 

Zalety: Tani, łatwy w użyciu dla młodszych uczniów. Posiada wszystkie niezbędne elementy do egzaminów GCSE i IGCSE.

Wady: Brak niektórych pożądanych funkcji dla GCSE i na pewno trzeba będzie zastąpić je dla A-level.

Casio FX-991EX - Zalecane dla poziomów GCSE, IGCSE i A

Jest to kalkulator, który polecam uczniom GCSE i IGCSE i jest niezbędny na poziomie A. Potrafi on zrobić wszystko, co fx-85, ale ma wiele dodatkowych narzędzi. W szczególności solwer równań jest super użyteczny dla GCSE i IGCSE i istnieją funkcje statystyczne, które są absolutnie niezbędne dla A-level'u. Chociaż jest on nadal bardzo przyjazny dla użytkownika, jest o wiele więcej opcji menu na fx-991 niż na fx-85, co sprawia, że fx-85 jest trochę łatwiejszy jako pierwszy kalkulator dla młodszych uczniów. Jest on również dwukrotnie droższy, więc jeśli kupisz go dla studenta, który ma tendencję do utraty rzeczy, możesz wybrać tańszą opcję, dopóki nie zbliży się do egzaminów. Biorąc to wszystko pod uwagę, jeśli zamierzasz kupić jeden kalkulator dla szkoły, to na pewno powinien to być ten!

Zalety: Wszystko, czego potrzebujesz do GCSE IGCSE i matematyki na poziomie A!

Wady: Są droższe niż fx-85 i nieco bardziej skomplikowane dla młodszego ucznia.

Kalkulator graficzny Casio fx-CG50 - Opcjonalny dla matematyki na poziomie A i innych przedmiotów matematycznych

Istnieje wiele opcji dla kalkulatorów graficznych, a Casio FX-CG50 jest bardzo dobry. Posiada wiele bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak rysowanie wykresów 3d, narzędzia arkusza kalkulacyjnego, histogramy i inne funkcje statystyczne. Posiada również kilka zgrabnych funkcji, które pozwalają na zeskanowanie kodu QR i uzyskanie danych wyjściowych z kalkulatora bezpośrednio na telefonie lub komputerze. Kalkulatory graficzne wymagają jednak sporo czasu, aby się przyzwyczaić i chociaż wygląda na to, że mogą zrobić wiele pytań egzaminacyjnych za Ciebie, to jednak jest też sporo pracy w nauce, jak to zrobić. A w świecie, w którym smartfony dają nam łatwy dostęp do narzędzi matematycznych online, takich jak kalkulatory graficzne Wolfram Alpha, stały się trudniejsze do sprzedania.

Po tym, że można iść na Wolfram Alpha w swoim egzaminie i szkoła może nie pozwolić na telefon w klasie, więc zdolność do wykresów w egzaminach jest duży plus (choć większość pytań nadal będzie pokazać pracy). Jeśli ćwiczysz matematykę na poziomie A, a w szczególności dalszą matematykę, możesz również czerpać radość z procesu uczenia się, jak działa kalkulator. Powiedziałbym więc, że na pewno jest na to miejsce, ale są one bardzo drogie i absolutnie NIE są wymagane w matematyce A-level. Ale żeby odpowiedzieć na moje najczęściej zadawane pytania na temat tych...

Kalkulatory graficzne absolutnie SĄ dozwolone w egzaminach A-level (w rzeczywistości są one również dozwolone w egzaminach GCSE/IGCSE) pod warunkiem, że pamięć została zresetowana w celu usunięcia wszelkich możliwych do zaprogramowania treści (ponieważ można pisać i zapisywać do pamięci tychże).

Zalety: Fajne narzędzie dla zapalonych matematyków. Będzie wykreślać wykresy dla Ciebie na egzaminach. Twój nauczyciel będzie pod wrażeniem twojego zaangażowania.

Wady: Dużo droższe niż standardowy kalkulator. Potrzeba czasu, aby nauczyć się używać. Funkcje, które kiedyś czyniły te super użyteczne, są teraz szeroko dostępne na smartfonach.

Więc teraz masz wszystkie informacje potrzebne do wyboru, który kalkulator jest odpowiedni dla Twoich studiów. Daj mi znać za pomocą formularza kontaktowego lub na Twitterze, jeśli masz jakieś pytania lub uwagi lub jeśli uważasz, że jest inny kalkulator, który powinienem dodać do listy!