Wskazówki dotyczące wyboru bloku rysunkowego

image

 

Ten przewodnik jest przeznaczony dla początkujących, którzy chcą rozpocząć dziennikarstwo lub rysowanie w szkicownikach.

 

Przez lata używałem wielu szkicowników i wiele z nich przejrzałem bardzo szczegółowo. W tym artykule zostaną omówione główne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze szkicownika.

Nie będzie żadnej konkretnej rekomendacji, ponieważ szkicowniki są raczej osobiste. Każdy artysta będzie miał swoje osobiste preferencje i będzie przysięgał na pewne marki. Szkicownik, który mi się podoba lub który polecam, może być lub nie być tym, który ci się spodoba. Ale jeśli chcesz przeprowadzić jakieś badania, po prostu odwiedź https://www.parkablogs.com/tags/sketchbooks-drawing.

Dobra, zaczynajmy.

Rozmiar
Dla początkujących, szkicownik A5 byłby dobry jako szkicownik ogólnego przeznaczenia. Otwiera się on na obszar roboczy, w którym pracuje się na papierze formatu A4. Jest na tyle duży, że można w nim nadal tworzyć skomplikowane dzieła sztuki, a na tyle mały, że pozwala na minimalizm, np. malować akwarele z kształtami. Są dość kompaktowe i mogą zmieścić się w większości toreb, nawet tych mniejszych. Jest to dobry rozmiar i jeśli okaże się, że z większym szkicownikiem jest ci wygodniej, możesz w przyszłości zwiększyć rozmiar.

Jeśli jesteś kimś, kto lubi rysować szczegóły, wtedy większy szkicownik może być bardziej odpowiedni dla Ciebie. Na przykład szkicownik w formacie A4 otwiera się do formatu A3. Rysowanie na większym obszarze również wymaga więcej czasu. Dla mnie wypełnienie obszaru A3 tuszem i akwarelą zajmie około 2-3 godzin. Na pewno będziesz potrzebował większej torby, aby zmieścić szkicownik, a szkicownik w tym rozmiarze może stać się ciężki, gdy wyciągniesz go na jeden dzień szkicowania. Szkicowniki A4 są duże, więc są wygodniejsze w użyciu, gdy kładzie się je na twardej powierzchni, np. na stole.

Są też mniejsze szkicowniki, takie jak te w notatniku lub palmtopie. Są one niezwykle przenośne i można je nawet zmieścić do kieszeni. Są lekkie i świetnie nadają się do przenoszenia wszędzie. Minusem jest to, że strony mogą być za małe na skomplikowane rysunki. Jeśli jesteś przyzwyczajony do rysowania dużych, przejście na mniejszy szkicownik może okazać się frustrujące, ponieważ będziesz musiał zmienić swój zwykły styl rysowania. Mentalność rysowania w małym szkicowniku jest inna niż w większym szkicowniku, np. A5. Kluczem jest uproszczenie. Przełączanie rozmiarów to dobry sposób, aby wymieszać styl i pomóc Ci myśleć inaczej oraz inaczej radzić sobie z rysunkami. To jak rysowanie za pomocą różnych mediów, aby spróbować czegoś innego.

Szkicowniki połączone drutem lub spiralą mają tę drucianą pętlę, która utrzymuje strony razem. Zaletą jest to, że strony mogą się przewracać i przechodzić, dzięki czemu szkicownik jest łatwy do trzymania. Można je łatwo trzymać w pozycji stojącej. Minusem jest to, że nie można rysować w poprzek rynny. Cóż, właściwie nadal możesz, ale dzieło nie będzie wyglądać tak ładnie, ponieważ jest przerwane przez drut. Inną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest to, czy Twój skaner jest w stanie zeskanować papier, który znajduje się poza szklaną powierzchnią skanera. Papier znajdujący się w pobliżu przewodu nie będzie miał kontaktu z szklaną powierzchnią skanera, a w przypadku niektórych skanerów będzie on rozmyty lub ciemniejszy.

Inną zaletą szkicownika oprawionego w drut jest jego zdolność do otwierania na płasko.

Idealnie oprawione lub uszyte szkicowniki to te, które wykorzystują szwy do łączenia stron. Kilka kartek papieru jest grupowanych w jedną sekcję, składanych i zszywanych w fałdzie. Kilka z tych odcinków łączy się, tworząc cały szkicownik.

Niektóre doskonale oprawione szkicowniki mogą otwierać się płasko, inne nie. Najlepiej jest mieć szkicowniki, które mogą otwierać się płasko. Dla tych, którzy nie mogą otworzyć się na płasko, trudniej jest zbliżyć się do rynny, ponieważ papier się tam zakrzywia. W przypadku szkicowników, które mogą otwierać się na płasko, można z łatwością rysować w poprzek rynny.

Jest trzeci rodzaj wiązania i jest to wiązanie klejem. Zazwyczaj używa się go do podkładek, na których można oderwać arkusze. Nie mają one żadnych wiązań i nie są przeznaczone do długotrwałego przechowywania. Strony w końcu odpadną, gdy często je przerzucasz. Zdobądź odpowiednio oprawiony szkicownik. Kiedyś przyniosłem jeden z tych oprawionych w klej szkicownik na zagraniczną podróż, nie zdając sobie sprawy, a teraz poważnie żałowałem swojego wyboru, gdy widzę, że strony odpadają.

Papier lub twarda okładka
Polecam twardą okładkę na papierze. Twardy grzbiet zapewnia wsparcie podczas rysowania. Twarde okładki są dobre do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Można stać i rysować z twardej okładki szkicownika łatwo w porównaniu z paperback. Podczas rysowania lub malowania w wersji papierowej, zwłaszcza gdy szkicownik nie jest ułożony na twardej powierzchni jak stół, zastosowany skok odepchnie strony, a kontrolowanie linii może być trudne, gdy powierzchnia rysunkowa zawsze się oddala.

Orientacja

Szkicowniki są dostępne w orientacji poziomej i pionowej. Dostępne są również szkicowniki w formacie kwadratowym.

To naprawdę osobisty wybór. Wolę szkicowniki w formacie pejzażowym lub kwadratowym. W dzisiejszych czasach nie rysuję po rynnie, a dzięki szkicownikom krajobrazowym nadal można szkicować scenę poziomą bez konieczności przechodzenia przez rynnę.

Masa papieru
Waga papieru jest w zasadzie tym, jak gruby jest ten papier, ogólnie rzecz biorąc. Waga może być mierzona w lb lub gsm. Rozumiem tylko standard gsm.

Arkusz papieru o gramaturze 70 g/m² jest cieńszy i bardziej słaby niż 300 g/m².

Lekki papier, np. o gramaturze poniżej lub około 100 g/m², jest dobry na suche nośniki. Cięższy i grubszy papier jest dobry na mokre nośniki, takie jak akwarele, akryl, itp. Uzyskaj co najmniej 200 g/m², jeśli chcesz pracować z akwarelą. Grubszy papier oznacza, że będzie mniej podatny na wypaczenie, gdy na jego powierzchnię zostanie naniesiona woda. Wypaczenie może spowodować przemieszczanie się wody po powierzchni, tworząc kałuże, które wyschną, tworząc nieestetyczne wsteczne przebiegi.

Jeśli lubisz używać markerów, uzyskaj grubszy papier również dlatego, że markery mają tendencję do krwawienia przez strony. Używam co najmniej 200gsm papieru do pisania markerów.

Rodzaj papieru
W szkicownikach można stosować zwykły papier, papier w kasetach, papier akwarelowy, a nawet papier tonowany (lekko kolorowy) lub czarny.

Papier do kartridży? Jest to wysokiej jakości papier używany do rysowania i ilustracji. Różnią się one wagą i mogą być gładkie lub o delikatnej teksturze (czasami nazywane są drobnoziarnistymi lub średnioziarnistymi). Są wspaniałe do rysowania ołówkiem lub długopisem.

Ze względu na masę papieru i obróbkę powierzchni, różne rodzaje papieru nadają się do różnych zastosowań. Na przykład, papier normalny i kasetowy nadaje się do pracy z ołówkiem i lekkim tuszem. Papier akwarelowy jest powlekany warstwą żelatyny lub o różnej wielkości. Rozmiar sprawia, że pigment akwarelowy wygląda bardziej żywy, jak również utrzymuje się na powierzchni. Niektóre rodzaje papieru nie mają rozmiaru, ale mimo to dobrze radzą sobie z akwarelą. Wielkość ma wpływ na to, jak suchy jest papier. Niektóre rodzaje papieru mogą być bardzo suche i trudne w obróbce, podczas gdy niektóre są idealnie dobrane (moim ulubionym jest Fabriano Artistico, ale nie są używane w szkicownikach).

W przypadku papieru akwarelowego ważne jest, aby zwrócić uwagę na zawartość bawełny. Im wyższa jest zawartość bawełny, tym bardziej wytrzymały jest papier. 100% bawełna jest twarda i może być używana do wielokrotnego prania. W przypadku marnotrawnego papieru drewnopochodnego, po nałożeniu zbyt wielu warstw bielizny widać, że włókna papierowe wychodzą na zewnątrz. Papier w 100% bawełniany jest drogi, ale wart swojej ceny. Niektóre rodzaje papieru mają mieszankę bawełny i papieru drewnopochodnego tylko po to, aby obniżyć koszty. Są artyści, którzy używają papieru akwarelowego do pracy z kolorowymi ołówkami tylko dlatego, że podoba im się jakość papieru.

Szkicowniki ze 100% bawełnianym papierem są niezwykle rzadkie. Jedyne dwa, o których wiem, to akwarelowy dziennik Pentalic (wycofany z produkcji) oraz The Perfect Sketchbook (niedostępny w sprzedaży, Kickstarter). Jeśli znasz jakieś szkicowniki na 100% bawełnianym papierze, proszę daj mi znać. Czy producenci uważają, że nie ma rynku na tak wysokiej jakości szkicowniki?

Papier różni się również strukturą na swojej powierzchni. Niektóre z nich są gładkie, inne o delikatnej fakturze, a jeszcze inne szorstkie. Gładki i delikatnie teksturowany papier jest dobry na ołówek i pióro. Papier o teksturze i szorstki jest dobry do akwareli. W świecie akwareli nazywa się je Hotpress (gładki), Coldpress (tekstura) i Rough. Nie używaj kolorowych ołówków na szorstkim papierze, ponieważ zużywają się one naprawdę szybko.

Jedna rzecz, o której zapomniałem wspomnieć w filmie to to, że papier może być traktowany po jednej lub obu stronach. Na przykład, papier akwarelowy do zimnej prasy może mieć teksturę z jednej strony, ale z drugiej strony może być gładki. Można to przenieść do szkicowników. Czasami w szkicownikach można również poczuć różnicę w teksturze podczas przerzucania stron. Niektórzy nieostrożni producenci używają papieru z fakturą na jednej stronie, a wygładzają na drugiej, ponieważ nie pogrupowali prawidłowo papieru przed oprawą.

Powinienem porozmawiać trochę o mieszanym papierze medialnym. Papier mieszany, przynajmniej ten, który widziałem, to ciężki, gładki papier. Są one wprowadzane na rynek jako mogące przyjmować suche i mokre nośniki. W rzeczywistości okazuje się, że nie są one tak dobre w przypadku mokrych nośników, zwłaszcza akwareli, ponieważ papier nie jest poddawany obróbce i nie ma odpowiedniego rozmiaru. Papier mieszany nie różni się dla mnie od wysokiej jakości papieru do kartridży. Strathmore ma doskonały szkicownik na nośniki mieszane serii 500.

Kolor papieru
Nie wszystkie papiery są białe.

Niektóre szkicowniki oferują papier w kolorze białym, kremowym lub jasnożółtym. Kremowy papier sprawia, że dzieła sztuki wydają się cieplejsze. Biały papier sprawia, że kolory stają się bardziej wyraziste, choć niektóre rodzaje białego papieru mogą w rzeczywistości przyćmić akwarelę.

Tonowany papier nadaje się do ćwiczenia rysunku tonalnego lub wartościowego. Czarny papier ma tendencję do izolowania tematu i pozwala widzom skupić się na nim. Kiedy dostajesz kolorowy papier, dobrze jest zaopatrzyć się w biały ołówek lub długopis, aby zaznaczyć podkreślenia na rysunkach i nadać im większy wymiar.

Zaokrąglone narożniki
Niektóre szkicowniki mają zaokrąglone narożniki, inne po prostu pozostawiają ostre, prostopadłe krawędzie. Dla mnie są one tylko w celach estetycznych.

Perforowany
Niektóre szkicowniki mają strony perforowane, więc strony te są przeznaczone do zerwania. Producent Monologue ma kilka takich szkicowników, więc przy zakupie należy uważać, aby nie przeczytać ich opisów. Te szkicowniki nie są przeznaczone do rysowania w poprzek rynny, ponieważ perforowane linie mają wpływ na wygląd rysunków.

Liczba stron
Szkicowniki z cięższym papierem mają zazwyczaj mniej stron, a te z lżejszym - więcej.

To naprawdę zależy od tego, czy lubisz więcej czy mniej stron.

Niektórzy artyści lubią mieć określony temat do swoich szkicowników i w związku z tym proponuję, aby szkicownik składał się z mniejszej liczby stron, tak aby można było ukończyć szkicownik szybciej, chyba że chce się prowadzić długi projekt.

Jeśli nie jesteś częstym szkicownikiem, niezależnie od liczby stron, to i tak długo potrwa, zanim skończysz.

Cena
Kiedy zaczynałem, lubię szkicowniki z dużą ilością stron, myśląc, że są bardziej wartościowe w stosunku do ceny. Niektóre szkicowniki mogą być drogie. A jeśli szkicownik ma więcej stron, uważam, że jest lepszy niż te z mniejszą ilością stron. Przynajmniej tak kiedyś myślałem.

Nie daj się za bardzo nabrać na cenę szkicowników. Jeśli losujesz tak często, że musisz często kupować nowe szkicowniki, to na pewno uzyskasz najlepszy stosunek jakości do ceny szkicownika. Ale jeśli jesteś tylko zwykłym szkicownikiem, możesz dostać ładny szkicownik i po prostu szkicować w nim przez tygodnie, lub miesiące. Przełączam się między kilkoma szkicownikami, a niektóre z nich wypełniają się miesiącami.


Ale najważniejsze jest to, aby uzyskać szkicownik, który ci się podoba, szkicownik, który według ciebie jest warty twoich pieniędzy. Dobry papier kosztuje.

Kolejnym rodzajem papieru wykorzystywanego w szkole jest blok techniczny.
Na takim papierze wykonuje się rysunki techniczne, ćwiczy pismo techniczne, a także służy on jako materiał to tworzenia witraży.

 

 

Zorganizuj się z segregatorem